Zpět na přehled projektů

Moderní dům Ytong s moderním uměním EXPO 2020

přidal/a Pavel, okres Prostějov

Proč právě tato stavba?

Příběh naší stavby se začal v roce 2015, kdy do naší rodiny přišel potomek a s nákupem pozemku jsme se rozhodli udělat náš život ještě zajímavějším a pustit se do stavby moderního bydlení.

Na našeho architekta jsme měli nekompromisní zadání – moderní nízkoenergetický dům, který je vzdušný, prosluněný a je přirozeně propojený se zahradní částí.  Výběr konstrukčního systému YTONG nám to pomohl uskutečnit. Navíc se nám povedlo systém YTONG spojit s osobitým uměleckým dílem, které zdobí i český dům na světové výstavbě EXPO 2020.  

Po jednání se zástupci firmy XELLA na veletrhu For Pasiv jsme se rozhodli pro objednávku z široké palety produktové řady. Od června 2018 nás zaměstnanci ve výrobním závodě v Hrušovanech u Brna začali mít rádi, jelikož my jsme jim vozili velké bonboniéry čokolády :-D a oni nám organizovali pravidelné závozy materiálu na stavbu. V průběhu stavby nám velmi ochotně pomáhali obchodní a techničtí zástupci XELLy a díky vám za to!   

Pro zajištění tepelného komfortu obálky domu jsme zvolili obvodové zdivo Ytong Lambda YQ 450 – tudíž jsme nemuseli dodatečně zateplovat. Rozhodli jsme se používat co nejméně toxických zateplovacích systémů – tudíž i naše střecha je zateplena více než 60 cm vrstvou tepelněizolačního systému Multipor, který nedovolí náš dům v létě přehřívat a drží tak příjemný tepelný komfort. Oba stropy jsou systému Ytong Komfort a Klasik.

Dispozice domu nám umožňuje nadstandardní přísun tepelných zisků, kterými se akumuluje nosná středová zeď z vápenopískových tvárnic SILKA. Pro jejich skvělé akustické vlastnosti byly rovněž zvoleny jako příčkové stěny u obytných místností. Regulaci tepelných zisků korigují externí žaluzie.          

V průběhu kalendářního roku oceňujeme především stabilní vnitřní klima při cirka 22 stupních a 45% vlhkosti. Vytápění má na starosti kondenzační plynový kotel s inteligentním termostatickým systémem, který lze kontinuálně ovládat přes cloudové úložiště a kontrolovat spotřebu. Spolu s ohřevem teplé vody roční spotřeba plynu nepřesahuje 25 000 Kč. Energetický štítek kategorizuje stavbu do nízkoenergetické kategorie B.

Rodinná pohoda pro nás znamená víc než se jen soustředit na tepelné parametry projektu. Proto jsme požádali jednoho z nejtalentovanějších českých moderních sochařů – Honzu Dostála – o realizaci osobitého světelného parku, který podtrhne modernitu naše domu a zároveň dodá umělecký přesah.

Soustava nízkoenergetických žárovek je zapracovaná do ohýbané nerezové konstrukce, která spojuje obývací prostor s kuchyní, to celé je pevně zakotveno do stropního systému Ytong. Analogickou realizaci můžete vidět jako součást českého domu na EXPO 2020 v Dubaji.

Životní komfort v již dokončeném domě překonal naše náročná očekávání. Jsme moc rádi, že jsme to mohli realizovat s produkty firmy XELLA. Pokud se vám náš projekt líbí, podpořte nás!!! Moc děkujeme.                   

Komentáře