Zpět na přehled projektů

Bungalov za všechny peníze.….

přidal/a Karel, okres Nový Jičín

Bungalov za všechny peníze.….

přidal/a Karel, okres Nový Jičín

Hlasování bylo ukončeno před 17 dnů

27
hlasů
Novostavba
Svépomocí
132 m2
Začátek stavby:
Září 2012
Dokončení stavby:
Červen 2019

Proč právě tato stavba?

Dobrý den,

přemýšlím, jak začít ve stručnosti napsat něco o peripetiích stavby našeho skoro vysněného domu.. Přemýšlím..., asi to bylo takhle :-)

když jsme se s mojí manželkou seznámili, chtěli jsme si koupit byt 3+1 s tím, že v něm vychováme děti a zestárneme. No znáte to, nakonec jsme byli rádi, když jsme sehnali zachovalý byt 2+1, který jsme zrekonstruovali. Po narození dcery jsme už pomalu zjišťovali, že nás čeká dlouhá cesta k většímu bydlení, neboť byt byl špatně dispozičně řešený. Po asi dvou letech marného prodeje bytu v recesi r. 2010, jsme koupili pozemek. Trvalo nám další dva roky než jsme vyřešili hypotéku, SP a začli jsme stavět. Ještě než padla volba na ytong, prohlíželi jsme osobně staveniště z dřevostaveb, panelových staveb systému Canaba, stavby z porothermu, sendvičové stavby... Nakonec jsme se rozhodli pro ytong a nelituji já ani manželka :-), ani v nejmenším.

Stejně jako drtivá většina mladých jsme museli stavět svépomoci, abychom ušetřili nějakou tu korunu. Tušili jsme, že hrubá stavba jde sice rychle a relativně levně, ale bylo nám jasné, že dokončovací práce budou jednou tolik nákladné. Naštěstí moje milovaná manželka, kterou jsem po dobu stavby neoslovil jinak než "pan Lorenc" (ostatně je vidět na jedné z fotek a dala mi k tomu souhlas :-) ), mi denně plánovala, co musím vše udělat, aby jsme se mohli nastěhovat s naším druhým dítětem, tou dobou již několika-měsíčním synem, jako každá žena to myslela ryze prakticky :-), protože jsme bydleli ve skutku spartanských podmínkách rekreační letní chatky po dobu dvou let. Nakonec se vše zdařilo, nadešel den "D" a my se mohli nastěhovat do vysněného domu, který však ještě moc obydlený dům (uvnitř) nepřipomínal.

Přesto všechno jsme postupně dostavěli vše, co bylo potřeba. Upřímně pokud bych měl znova stavět, šel bych opět do ytongu a jsem rád, že jsem z tohoto materiálu stavěl a vyzkoušel si to na "vlastní kůži". Při stavbě jsem mohl porovnávat se sousedy, kteří stavěli z porothermu, další měl dřevostavbu, ano, každý materiál má své přednosti, ale v obecné rovině si myslím, že ytong předčí všechny min. zděné stavby. Pracovat s ytongem byla radost a to ne jen při hrubé stavbě, ale i příčkách, pokládání překladů, dokonce i schodů, které jsem vyřezával do oblouku :-)

Nakonec jsem přesvědčil i svého kolegu, který zpočátku neuznával nic jiného než porotherm :-), jakmile se u nás byl podívat, dal na mě, a přes truc svého tchána zedníka :-) si postavil dům na patro z ytongu. Vždy, když se potkáme i když už spolu dnes nepracujeme, oba se shodneme, že stavba z ytongu byla a je nejlepší volba.

Krátce na závěr, dům jsme chtěli zateplit tvarovkami ytong multipor, bohužel cena byla tak děsivá, že jsme nakonec sáhli po kamenné vatě. Pokud bych stavěl znova, zvolil bych ytong thétu bez zateplení, ale ta už se dnes myslím nevyrábí... Tak snad už stavět nebudu muset. :-)

To je asi tak hodně, hodně, hodně stručně k naší stavbě.., skoro vysněnému domku 4+kk.

Přeji všem stavebníkům pevné nervy, šťastnou ruku při volbě stavebních materiálů a spoustu šťastných dnů "pod novou střechou".

Jo abych nezapomněl, taky nějakého toho "pana Lorence" ať to fičíííííííí :-)

Manželé Rýcovi

 

Komentáře