Zpět na přehled projektů

Ytong na Pěnovém skle

přidal/a Ondřej, okres Svitavy

Proč právě tato stavba?

Na začátku byli dva mladí lidé, kteří se stále milují a když nastal čas vlastního bydlení byla zde otázka jakou společnou cestou se vydat. Vždy jsme oba chtěli mít vlastní dům. Naše společná představa o vzhledu vysněného domova byla od začátku jasná. Dům jsme si navrhli dle našim představ, co se týče technického provedení domu původní projekt říkal: klasické základy, obvodové zdi se zateplením, jako topení možná plynový kotel, energetický štítek B.

Ještě před samotným začátkem stavby a kolečkem na stavebním úřadě jsme náhodou přes doporučení narazili na šikovného projektanta z Ytongu, který nám na naší první schůzce ( pro nás ) říkal samé "sci-fi" věci, ale již druhý den jsme věděli, že chceme stavět výjímečný dům, dům ve kterém bude po celý rok stálá teplota a vlhkost s ohledem na minimální energie, kde bude tepelná pohoda a hlavně zdravé bydlení. Můžeme potvrdit, že díky Ytongu jsme výsledku dosáhli a jsme s naším domovem maximálně spokojeni.

Myšlenka minimálních nákladů na vytápění domu a celoroční tepelná pohoda nás zcela pohltila. Jako zvláštnost je dům založen na 60 cm izolace pěnového skla pod základovou deskou a deska je vylita z vodostavebního betonu o síle 30 cm, ve které je zalité podlahové topení. ( Topení zde funguje jako ohromná akumulace tepla v základové desce po celý rok). Deska může v létě i chladit. Jediné lití betonu nám tedy určilo čistou 0 pro podlahu. Dům kromě izolace střech nemá žádné jiné izolace. Obvodová zeď je tepelně izolační Ytong lambda YQ 500 bez dodatečného zateplení, vnitřní příčky jsou z vápenopískové tvárnice Silka, která stejně jako základová deska akumuluje teplo a přispívá k akustické a tepelné pohodě. Střecha je kombinací stropních vložek Ytong Klasik a Komfort. Omítky a obálka domu jsou z tepelněizolační vnitřní a vnější omítky Ytong. Které nám do výpočtu pro dotace také pomohly. Překlady jsou tvořeny pomocí Ytong YQ U profilů. O teplo a ohřev vody se nám stará pouze jedno tepelné čerpadlo o výkonu 3 KW ( země voda ) - při spotřebě čerpadla 700 W/h jsou roční náklady na vytápění a ohřev teplé vody do 8 000 Kč/rok při cca 23 stupních a 50 % vlhkosti uvnitř domu - zima/léto. Dům byl tedy od začátku navržen jako pasivní. A díky Ytongu se podařilo dům realizovat bez jediného tepleného mostu. Blower door test byl proveden ještě před natažením venkovní tepelně izolační omítky, na první pokus s výsledkem 0,40 - 1/h za tento výsledek můžeme děkovat právě přesným tvárnicím Lambda YQ a kompletnosti Ytongu, Větrání domu zajišťuje centrální rekuperace, která je napojena na 35 metrový zemní kolektor pro získání tepla ze země v zimě a chladu v létě. Dům je tedy krom betonu ze 100 % systém Ytong. Tepelnou pohodu domu pomáhají udržovat i venkovní žaluzie, které si dle potřeby a teploty regulují sluneční paprsky. Díky tomu všemu jsme úspěšně čerpali dotaci Nová zelená úsporám pro novostavby.

Dům si tedy žije svým vlastním životem, ať domů přijdeme v létě či v zimě, udržuje si vlastní teplotu a své klima a má manželka se nemusí obávat studeného domova :-).

Bohužel již v začátku stavby jsme narazili na problém kdy nám většina stavebních firem odmítnula tuto technologii stavět. Naštěstí nám práce není cizí a s každou otázkou jsme se mohli obrátit právě na Ytong a právě díky Ytongu stavbu svépomocí realizovat od základů až po střechu. Práce s Ytongem nás ohromě bavila a již teď se těšíme, že i my stejně jako naši rodiče, pomůžeme našim dětem při stavbě jejich vysněného domova. Aktuálně zbývá dodělat zahradu, plot, pár maličkostí a je hotovo, ale už teď je to náš domov. Domov kde založíme rodinu. Děkujeme

'; ';

Komentáře